• Marm Travel

COVID-19 normalleşme süreci ile birlikte hangi konsolosluklar kapılarını açtı


COVID-19 Normalleşme süreci ile birlikte Türkiye’de hangi konsolosluklar başvuru kabul etmeye başladı. Süreçleri nelerdir? Kimler başvuru yapabiliyor? Sizler için araştırdık.

Yunanistan Konsolosluğu

Pandemi sonrası Schengen ülkesi stasüsünde kapılarını açan ilk konsolosluktur. Türk vatandaşlarının turistik, ticari, öğrenci, eğitim, aile, arkadaş ziyareti, iş vize başvurularını kabul etmektedir. Yoğunluğun çok olmadığı konsolosluk şu an bir gün sonraya randevu vermektedir. Randevu sonrası 1 hafta ile 10 gün içerisinde vize dosyaları sonuçlanmaktadır.


İspanya Konsolosluğu

Yunanistan konsolosluğu sonrası Schengen vize statüsü ile Türk vatandaşlarının ticari,turistik vize başvurularını kabul eden ikinci konsolosluktur. Randevu tarihi sonrası vize başvurusunun sonuçlanması 15 iş günü sürmektedir. Seyahat tarihi 1 aydan fazla ise vize çıkış tarihi uzayabilmektedir.


İtalya Konsolosluğu

Sadece 90 gün ve üzeri kalacak kişilerin çalışma vizesi başvuruları, oturma izni, eğitim, tır şöförleri başvurularını kabul etmektedir. Ayrıca ticari başvurular sadece zorunlu hali örneğin işin durma noktasına gelme durumu,sözleşme imzalanmaması durumunda maddi kayıp vb.aciliyet durumu ile konsolosluğa mail atılarak randevu alınabilmektedir.Zorunlu hal başvuruları 120 saatlik kısa süreli ticari vize ile sonuçlanmaktadır. Fuar ve turistik başvuru kabul edilmemektedir.


Almanya Konsolosluğu

D vizesi olarak adlandırılan 90 gün ve üzeri çalışma vizesi, oturma izni, 1.derece akraba ölüm dolayısıyle zorunlu ziyaretler, eğitim, düğün, hastalığı doktor raporu ile belgelenen hasta ziyareti,tır şoförleri vize başvuruları kabul edilmektedir. Ticari başvurular sadece zorunlu hali konsolosluğa mail atılarak randevu alınabilmektedir. Zorunlu hal başvuruları 120 saatlik kısa süreli ticari vize ile sonuçlanmaktadır. Fuar ve turistik başvuru kabul edilmemektedir.


İsviçre Konsolosluğu

İsviçre vatandaşları ve yakın aileleri, İsviçre’de geçerli oturma iznine sahip kişiler, geçerli bir ulusal D vizesine sahip olan kişiler ile birlikte Aile birleşimi için D vizesi ve öğrenciler için vize başvurularını kabul etmektedir.


Fransa Konsolosluğu

Dünyada yasanan Pandemi ve alınan önlemlerden dolayı, vize bölümü şu an ticari ve turistik vize taleplerine cevap vermemektedir Zorunlu hal başvuruları konsolosluğa detayıyla mail atılarak dosya bazlı değerlendirilmektedir.Fuar, müsteri ziyareti başvuruları kabul edilmemektedir.


İngiltere Konsolosluğu

Konsolosluk 23 haziran tarihi itibariyle Türk vatandaşlarının turistik, ticari, öğrenci vizelerini kabul etmeye başladı.Hızlandırma ve normal başvuru alternatifleri bulunmaktadır.Normal başvuru İngiltere konsolosluğu randevu tarihinden sonra 15 iş gününde başvuru süreci tamamlanmaktadır. 6ay, 2 yıl, 5yıl ve 10 yıl süreli olmak üzere vize süresi başvuru seçenekleri mevcuttur. 6 aydan fazla başvuru yapabilmek için en az bir kere 6 aylık vizenin kullanılmış olması gerekmektedir.


Rusya Konsolosluğu

Rusya konsolosluğu uçuş yasaklarının kaldırılması ile Türk vatandaşlarının vize başvurularını kabul etmeye başladı. Sadece resim, pasaport ile başvuru yapılabilmektedir. 1 ile 10 gün içerisinde vize başvuruları sonuçlanmaktadır. Yakın zamanda 15 günlük vize sigortası yapılma zorunluluğu gelmesi gündemdedir.


Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu

Tustik vize başvusuru kabul etmemektedir. Sadece oturum vizesi başvurularını kabul etmektedir.


Mısır Konsolosluğu

45 yaş üstü vize turistik ve ticari başvuru kabul etmektedir. 45 yaş üstü tek bayan başvurularını kabul etmemektedir.


Amerika Konsolosluğu

Amerika Konsolosluğu vize bölümü başvuru kabul etmemektedir. Randevu talep edildiğinde online başvuru sistemi Mart 2021 olarak randevu vermektedir. Konsololuk açıldığında yakın tarihlerin açabileceği bilgisi iletilmektedir.


Bangladeş Konsolosluğu

Türk vatandaşlarının turistik, ticari,calışma ve aile ziyaret vize başvurusu kabul edilmektedir. 5 ile 7 iş gününde vize başvuruları sonuçlanmaktadır.


Pakistan Konsolosluğu

Pakistan seyahatinde bulunacak olan Türk vatandaşlarının bu ülkeye olan yolculukları öncesi Pakistan vizesi almaları gerekmektedir. Pakistan vizesi umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımız için zorunlu bir prosedür olurken Türkiye Cumhuriyeti resmi (diplomatik, hizmet ve hususi) pasaport sahibi vatandaşlarımızın ise planladıkları seyahat süresine göre Pakistan vizesi işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi vatandaşlarımız 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme koşuluyla Pakistan vizesi işlemlerinden muaftır.


Endonezya Konsolosluğu

Türk vatandaşlarının ticari vizesi, turistik vize ,aile birleşimi vize başvurularını kabul etmektedir.

105 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Harmandere Mh. Ankara Cd.
AirPort Plaza K:4 No:486,
34912 Kurtköy, Pendik / Istanbul
Türkiye

+90 216 999 68 21

Sitemiz
Grubumuz
Bültenimize üye olun
  • Facebook Marm Travel
  • LinkedIn Mamr Travel
  • Instagram Marm Travel
Üyeliklerimiz

IATA Akredite

Acente

tursab-log0_white.png

Marm Turizm 

Belge No: 9812

Certified for Quality Managemen

Certified for Information Security Management

 Sağlık Turizmi Yetki

Belgesi No: AK:0001

Adventure Travel

Trade Association

©2020 Made with love by Marm Travel.  

Powered by Marm Assistance

marm_travel_logo.png